District Standings TSSAA Division I

Football Playoff Information for Division 1 Schools

The quadrants on the class maps and playoff standings are based exclusively on the current football playoff standings and do not take into consideration the first criteria for qualifying which is teams finishing 1st or 2nd in their district. For this reason, the final quadrants/seedings cannot be set until the conclusion of the 10th week when the regular season is complete.


Districts 1 and 2 play a regional schedule. The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Hampton A 1 6 0 239 93 7 3 336 207 ,Unaka,North Greene,Cosby,Hancock County,South Greene,Cloudland
Cloudland A 1 5 1 201 78 9 1 314 108 ,Cosby,Unaka,North Greene,South Greene,Hancock County
South Greene A 1 4 2 232 96 4 6 291 179 ,North Greene,Cosby,Unaka,Hancock County
Unaka A 1 3 3 146 126 4 6 186 280 ,Hancock County,North Greene,Cosby
North Greene A 1 2 4 94 180 2 8 146 342 ,Hancock County,Cosby
Cosby A 1 1 5 75 220 1 9 107 399 ,Hancock County
Hancock County A 1 0 6 62 256 0 10 124 413


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Knoxville Grace A 3 6 0 299 54 10 0 457 92 ,Tellico Plains,Harriman,Meigs County,Midway,Greenback,Rockwood
Rockwood A 3 4 2 167 112 7 3 277 156 ,Harriman,Meigs County,Greenback,Midway
Tellico Plains A 3 4 2 152 159 7 3 275 259 ,Midway,Rockwood,Harriman,Meigs County
Midway A 3 3 3 127 157 7 3 295 278 ,Harriman,Meigs County,Greenback
Greenback A 3 3 3 174 158 6 4 302 237 ,Meigs County,Harriman,Tellico Plains
Harriman A 3 1 5 93 198 4 6 223 274 ,Meigs County
Meigs County A 3 0 6 87 261 2 8 234 368


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Coalfield A 4 6 0 221 23 7 3 303 122 ,Sunbright,Oliver Springs,Wartburg Central,Jellico,Oneida,Oakdale
Oneida A 4 5 1 234 43 8 2 350 124 ,Wartburg Central,Oakdale,Oliver Springs,Sunbright,Jellico
Sunbright A 4 4 2 184 190 7 3 333 291 ,Jellico,Oakdale,Oliver Springs,Wartburg Central
Oliver Springs A 4 3 3 221 127 5 5 338 228 ,Oakdale,Jellico,Wartburg Central
Wartburg Central A 4 2 4 86 201 2 8 140 369 ,Oakdale,Jellico
Oakdale A 4 1 5 116 279 3 7 204 359 ,Jellico
Jellico A 4 0 6 62 261 1 9 106 385


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Boyd Buchanan A 5 3 0 85 48 4 6 223 273 ,Chattanooga Grace,Copper Basin,Silverdale
Silverdale A 5 2 1 104 29 9 1 346 82 ,Copper Basin,Chattanooga Grace
Chattanooga Grace A 5 1 2 64 127 4 6 280 306 ,Copper Basin
Copper Basin A 5 0 3 43 92 1 9 132 339


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
South Pittsburg A 6 4 0 227 25 9 1 425 132 ,Sale Creek,Whitwell,Lookout Valley,Marion County
Marion County A 6 3 1 170 43 8 2 392 147 ,Whitwell,Lookout Valley,Sale Creek
Whitwell A 6 2 2 108 113 5 5 331 274 ,Lookout Valley,Sale Creek
Lookout Valley A 6 1 3 46 172 1 9 104 445 ,Sale Creek
Sale Creek A 6 0 4 8 206 0 10 73 532


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Monterey A 7 3 0 121 20 6 4 339 275 ,Clay County,Pickett County,Jackson County
Jackson County A 7 2 1 101 85 5 5 301 288 ,Pickett County,Clay County
Clay County A 7 1 2 73 75 3 7 238 285 ,Pickett County
Pickett County A 7 0 3 19 134 1 9 129 398


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Trousdale County A 8 4 0 166 59 10 0 358 148 ,Watertown,Goodpasture,Gordonsville,Red Boiling Springs
Goodpasture A 8 3 1 125 68 5 5 245 231 ,Red Boiling Springs,Watertown,Gordonsville
Gordonsville A 8 2 2 128 91 5 5 267 286 ,Red Boiling Springs,Watertown
Watertown A 8 1 3 101 150 2 8 223 348 ,Red Boiling Springs
Red Boiling Springs A 8 0 4 28 180 2 8 191 377


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Eagleville A 9 6 0 182 24 9 1 293 86 ,Huntland,Forrest,Fayetteville,Middle TN Chr.,Moore County,Community
Forrest A 9 5 1 166 40 7 3 296 97 ,Moore County,Huntland,Community,Middle TN Chr.,Fayetteville
Moore County A 9 3 3 116 131 5 5 204 210 ,Fayetteville,Middle TN Chr.,Huntland
Fayetteville A 9 3 3 128 83 4 6 203 217 ,Community,Middle TN Chr.,Huntland
Middle TN Chr. A 9 2 4 122 142 6 4 278 179 ,Community,Huntland
Huntland A 9 1 5 79 230 3 7 198 337 ,Community
Community A 9 1 5 56 199 2 8 106 343 ,Moore County


The top 2 teams qualify for the playoffs. Nashville Christian forfeited game wtih Harpeth - Class AA District 9
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Nashville Christian A 10 5 0 187 47 9 1 331 96 ,Houston County,Jo Byrns,East Robertson,McEwen,Clarksville Academy
Jo Byrns A 10 4 1 194 70 6 4 321 204 ,McEwen,Clarksville Academy,East Robertson,Houston County
Clarksville Academy A 10 3 2 141 128 6 4 249 232 ,East Robertson,McEwen,Houston County
East Robertson A 10 2 3 89 122 4 6 208 229 ,Houston County,McEwen
Houston County A 10 1 4 71 153 2 8 181 329 ,McEwen
McEwen A 10 0 5 27 189 1 9 127 366


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Columbia Academy A 11 3 0 130 53 9 1 409 237 ,Mt. Pleasant,Richland,Cornersville
Mt. Pleasant A 11 2 1 112 40 4 6 266 229 ,Cornersville,Richland
Cornersville A 11 1 2 63 111 6 4 226 278 ,Richland
Richland A 11 0 3 14 115 0 10 81 439


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Wayne County A 12 2 1 46 19 6 4 237 131 ,Perry County,Loretto
Loretto A 12 2 1 67 29 5 5 273 260 ,Perry County,Collinwood
Perry County A 12 1 2 38 68 3 7 171 312 ,Collinwood
Collinwood A 12 1 2 17 52 2 8 141 299 ,Wayne County


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Huntingdon A 13 5 0 166 99 8 2 283 214 ,Hollow Rock-Bruceton,West Carroll,Gleason,McKenzie,Dresden
Dresden A 13 4 1 148 96 7 3 310 207 ,McKenzie,Hollow Rock-Bruceton,West Carroll,Gleason
McKenzie A 13 3 2 149 78 5 5 317 222 ,Gleason,Hollow Rock-Bruceton,West Carroll
Hollow Rock-Bruceton A 13 2 3 81 155 7 3 334 222 ,West Carroll,Gleason
Gleason A 13 1 4 113 129 6 4 378 205 ,West Carroll
West Carroll A 13 0 5 62 162 2 8 207 337


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Union City A 14 7 0 302 78 9 1 389 158 ,Lake County,South Fulton,Gibson County,Greenfield,Humboldt,Peabody,Halls
Peabody A 14 6 1 262 74 8 2 316 119 ,South Fulton,Lake County,Greenfield,Gibson County,Halls,Humboldt
Humboldt A 14 4 3 195 117 7 3 281 184 ,Gibson County,Greenfield,South Fulton,Lake County
Halls A 14 4 3 167 149 6 4 250 185 ,Greenfield,Gibson County,South Fulton,Humboldt
Lake County A 14 4 3 232 234 5 5 328 346 ,Halls,Greenfield,South Fulton,Gibson County
South Fulton A 14 1 6 129 280 3 7 263 344 ,Greenfield
Gibson County A 14 1 6 69 318 2 8 143 425 ,South Fulton
Greenfield A 14 1 6 127 233 1 9 180 382 ,Gibson County


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Trinity Christian A 15 5 0 224 87 9 1 404 228 ,Adamsville,Scotts Hill,Jackson Christian,Middleton,Riverside
Adamsville A 15 4 1 213 69 8 2 389 161 ,Riverside,Middleton,Scotts Hill,Jackson Christian
Riverside A 15 3 2 182 117 6 4 350 240 ,Middleton,Scotts Hill,Jackson Christian
Jackson Christian A 15 2 3 136 139 3 7 243 330 ,Scotts Hill,Middleton
Scotts Hill A 15 1 4 42 194 2 8 133 338 ,Middleton
Middleton A 15 0 5 40 231 1 9 152 436


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Mitchell A 16 7 0 335 28 7 3 375 112 ,KIPP Academy,Booker T. Washington,Oakhaven,MAHS,Carver,Hillcrest,Memphis North Side
Hillcrest A 16 6 1 166 50 6 4 190 158 ,Carver,Oakhaven,MAHS,Booker T. Washington,Memphis North Side,KIPP Academy
Carver A 16 5 2 180 121 5 5 208 281 ,MAHS,Booker T. Washington,Memphis North Side,KIPP Academy,Oakhaven
Booker T. Washington A 16 4 3 196 171 4 6 208 298 ,KIPP Academy,Oakhaven,Memphis North Side,MAHS
MAHS A 16 3 4 140 161 3 7 163 304 ,Oakhaven,KIPP Academy,Memphis North Side
KIPP Academy A 16 2 5 60 157 3 7 98 232 ,Memphis North Side,Oakhaven
Oakhaven A 16 1 6 118 180 1 9 124 313 ,Memphis North Side
Memphis North Side A 16 0 7 8 335 0 10 8 520