District Standings TSSAA Division I

Football Playoff Information for Division 1 Schools

The quadrants on the class maps and playoff standings are based exclusively on the current football playoff standings and do not take into consideration the first criteria for qualifying which is teams finishing 1st or 2nd in their district. For this reason, the final quadrants/seedings cannot be set until the conclusion of the 10th week when the regular season is complete.


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Elizabethton AA 1 6 0 258 65 9 1 415 118 ,Sullivan East,Happy Valley,Sullivan North,Johnson County,Unicoi County,Sullivan South
Sullivan South AA 1 5 1 264 42 9 1 421 125 ,Happy Valley,Unicoi County,Sullivan East,Sullivan North,Johnson County
Sullivan North AA 1 4 2 158 156 6 4 250 240 ,Unicoi County,Sullivan East,Johnson County,Happy Valley
Happy Valley AA 1 2 4 114 167 4 6 200 259 ,Johnson County,Sullivan East
Johnson County AA 1 2 4 102 141 4 6 167 262 ,Unicoi County,Sullivan East
Unicoi County AA 1 2 4 110 215 4 6 225 373 ,Sullivan East,Happy Valley
Sullivan East AA 1 0 6 50 270 1 9 102 344


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Greeneville AA 2 5 0 315 27 10 0 549 54 ,Chuckey-Doak,Claiborne County,Grainger,West Greene,Cumberland Gap
Chuckey-Doak AA 2 3 2 159 127 7 3 288 208 ,Cumberland Gap,Claiborne County,West Greene
Claiborne County AA 2 3 2 124 154 4 5 223 275 ,Cumberland Gap,West Greene,Grainger
Grainger AA 2 3 2 132 159 4 6 194 336 ,West Greene,Chuckey-Doak,Cumberland Gap
West Greene AA 2 1 4 82 204 4 6 210 323 ,Cumberland Gap
Cumberland Gap AA 2 0 5 87 228 2 8 192 373


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Knoxville Fulton AA 3 5 0 329 8 10 0 612 57 ,Austin-East,Gatlinburg-Pittman,Pigeon Forge,Union County,Knoxville Carter
Knoxville Carter AA 3 4 1 178 153 9 1 411 240 ,Pigeon Forge,Austin-East,Union County,Gatlinburg-Pittman
Gatlinburg-Pittman AA 3 3 2 172 153 8 2 350 209 ,Union County,Austin-East,Pigeon Forge
Pigeon Forge AA 3 2 3 119 150 5 5 295 240 ,Union County,Austin-East
Union County AA 3 1 4 60 236 3 7 177 373 ,Austin-East
Austin-East AA 3 0 5 34 192 1 9 130 397


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Alcoa AA 4 4 0 213 37 9 1 415 104 ,Kingston,Scott County,CAK,Knoxville Catholic
Knoxville Catholic AA 4 3 1 110 72 7 3 265 207 ,CAK,Kingston,Scott County
CAK AA 4 2 2 120 89 4 6 279 251 ,Scott County,Kingston
Scott County AA 4 1 3 23 137 7 3 300 243 ,Kingston
Kingston AA 4 0 4 46 177 0 10 137 399


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Polk County AA 5 4 0 118 62 8 2 270 171 ,McMinn Central,Sequoyah,Sweetwater,Loudon
Sequoyah AA 5 3 1 139 53 8 2 333 116 ,McMinn Central,Loudon,Sweetwater
McMinn Central AA 5 2 2 80 75 4 6 183 271 ,Sweetwater,Loudon
Sweetwater AA 5 1 3 72 147 4 6 231 301 ,Loudon
Loudon AA 5 0 4 76 148 3 7 240 300


The top 2 teams qualify for the playoffs. Tyner forfeited games to Chattanooga Central and Soddy Daisy
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Hixson AA 6 5 1 173 95 7 3 243 147 ,Tyner,Howard,East Ridge,Red Bank,Chattanooga Central
East Ridge AA 6 4 2 136 89 5 5 175 192 ,Chattanooga Central,Brainerd,Red Bank,Howard
Tyner AA 6 4 2 209 96 4 6 259 201 ,Howard,Brainerd,East Ridge,Red Bank
Brainerd AA 6 3 3 113 157 3 7 165 333 ,Howard,Chattanooga Central,Hixson
Red Bank AA 6 3 3 123 150 3 7 171 321 ,Brainerd,Chattanooga Central,Howard
Chattanooga Central AA 6 2 4 97 117 5 5 186 180 ,Tyner,Howard
Howard AA 6 0 6 99 246 1 9 168 414


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Signal Mountain AA 7 5 0 239 42 7 3 410 167 ,Bledsoe County,Grundy County,Notre Dame,Chattanooga Christian,Sequatchie County
Notre Dame AA 7 4 1 187 54 7 3 278 111 ,Chattanooga Christian,Bledsoe County,Sequatchie County,Grundy County
Sequatchie County AA 7 3 2 103 116 5 5 248 278 ,Grundy County,Chattanooga Christian,Bledsoe County
Grundy County AA 7 2 3 105 164 4 6 233 335 ,Chattanooga Christian,Bledsoe County
Chattanooga Christian AA 7 1 4 77 215 3 7 159 360 ,Bledsoe County
Bledsoe County AA 7 0 5 99 219 2 8 202 318


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Upperman AA 8 6 0 310 104 10 0 523 140 ,Smith County,York Institute,Macon County,Livingston Academy,DeKalb County,Cannon County
Smith County AA 8 5 1 201 111 6 4 241 216 ,York Institute,Livingston Academy,Cannon County,Macon County,DeKalb County
DeKalb County AA 8 4 2 188 140 6 4 271 229 ,Livingston Academy,Cannon County,York Institute,Macon County
Livingston Academy AA 8 3 3 164 99 3 7 189 187 ,Macon County,Cannon County,York Institute
Macon County AA 8 2 4 130 145 3 7 187 265 ,York Institute,Cannon County
York Institute AA 8 1 5 34 187 4 6 126 280 ,Cannon County
Cannon County AA 8 0 6 20 261 1 9 48 379


The top 2 teams qualify for the playoffs. Harpeth won forfeit with Nashville Christian, Class A District 10
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
White House AA 9 6 0 146 55 8 2 221 111 ,Greenbrier,Sycamore,White House Heritage,Harpeth,Westmoreland,Cheatham County
Westmoreland AA 9 5 1 116 83 8 2 210 142 ,Sycamore,White House Heritage,Greenbrier,Harpeth,Cheatham County
Greenbrier AA 9 3 3 152 78 6 4 284 140 ,Cheatham County,Harpeth,White House Heritage
Harpeth AA 9 2 4 100 140 6 4 180 174 ,Cheatham County,Sycamore
White House Heritage AA 9 2 4 80 157 5 5 216 266 ,Sycamore,Harpeth
Cheatham County AA 9 2 4 105 142 3 7 146 238 ,Sycamore,White House Heritage
Sycamore AA 9 1 5 89 133 2 8 187 243 ,Greenbrier


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Pearl Cohn AA 10 5 0 264 100 9 1 459 178 ,Stratford,Lipscomb Academy,Whites Creek,East Nashville,Maplewood
East Nashville AA 10 4 1 183 117 8 2 402 194 ,Whites Creek,Stratford,Maplewood,Lipscomb Academy
Lipscomb Academy AA 10 3 2 160 144 8 2 347 241 ,Maplewood,Stratford,Whites Creek
Maplewood AA 10 2 3 133 140 4 6 274 302 ,Whites Creek,Stratford
Stratford AA 10 1 4 114 198 2 8 225 359 ,Whites Creek
Whites Creek AA 10 0 5 60 215 0 10 116 404


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Lewis County AA 11 8 0 320 109 10 0 391 147 ,East Hickman,Camden,Hickman County,Fairview,Waverly,Stewart County,Creek Wood,Montgomery Central
Fairview AA 11 7 1 339 95 9 1 422 117 ,Camden,Stewart County,Creek Wood,Montgomery Central,East Hickman,Hickman County,Waverly
East Hickman AA 11 5 3 219 172 7 3 319 240 ,Hickman County,Waverly,Stewart County,Creek Wood,Montgomery Central
Hickman County AA 11 5 3 202 142 7 3 265 169 ,Creek Wood,Montgomery Central,Camden,Waverly,Stewart County
Camden AA 11 5 3 253 144 6 4 304 181 ,Montgomery Central,East Hickman,Waverly,Stewart County,Creek Wood
Montgomery Central AA 11 3 5 113 249 3 7 133 325 ,Waverly,Stewart County,Creek Wood
Creek Wood AA 11 2 6 127 245 3 7 151 272 ,Waverly,Stewart County
Stewart County AA 11 1 7 130 295 3 7 178 324 ,Waverly
Waverly AA 11 0 8 45 297 1 9 102 349


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
CPA AA 12 5 0 218 61 10 0 384 117 ,Giles County,Page,Spring Hill,Marshall County,Cascade
Giles County AA 12 4 1 168 93 8 2 332 242 ,Cascade,Page,Spring Hill,Marshall County
Cascade AA 12 2 3 107 141 7 3 256 173 ,Spring Hill,Marshall County
Page AA 12 2 3 105 172 5 5 252 311 ,Cascade,Spring Hill
Marshall County AA 12 2 3 151 163 4 6 287 341 ,Page,Spring Hill
Spring Hill AA 12 0 5 48 167 1 9 134 331


The top 2 teams qualify for the playoffs..
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Dyersburg AA 13 5 0 209 64 9 1 427 157 ,Obion County,Crockett County,Westview,Milan,South Gibson
Westview AA 13 4 1 163 98 7 3 315 199 ,South Gibson,Milan,Obion County,Crockett County
Milan AA 13 3 2 140 135 3 7 216 257 ,Crockett County,South Gibson,Obion County
Crockett County AA 13 2 3 133 112 7 3 339 139 ,Obion County,South Gibson
South Gibson AA 13 1 4 64 175 4 6 197 291 ,Obion County
Obion County AA 13 0 5 80 205 3 7 221 351


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Lexington AA 14 5 0 176 77 8 2 277 170 ,McNairy Central,Bolivar Central,Jackson South Side,Chester County,Fayette Ware
Chester County AA 14 4 1 165 107 4 6 275 274 ,Bolivar Central,Jackson South Side,Fayette Ware,McNairy Central
Jackson South Side AA 14 3 2 139 116 3 7 167 311 ,Fayette Ware,McNairy Central,Bolivar Central
Bolivar Central AA 14 2 3 216 225 3 7 320 458 ,McNairy Central,Fayette Ware
McNairy Central AA 14 1 4 174 205 3 7 298 386 ,Fayette Ware
Fayette Ware AA 14 0 5 94 234 0 10 160 485


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Covington AA 15 5 0 163 66 8 2 301 172 ,Jackson Northside,Haywood County,Liberty Magnet,Ripley,Jackson Central-Merry
Liberty Magnet AA 15 4 1 151 64 6 4 252 193 ,Haywood County,Jackson Central-Merry,Jackson Northside,Ripley
Jackson Northside AA 15 3 2 127 122 8 2 258 188 ,Ripley,Jackson Central-Merry,Haywood County
Haywood County AA 15 2 3 69 133 6 4 259 196 ,Ripley,Jackson Central-Merry
Jackson Central-Merry AA 15 1 4 76 147 4 6 239 294 ,Ripley
Ripley AA 15 0 5 75 129 3 7 224 199


The top 2 teams qualify for the playoffs.
District Overall District Opponents
Team Class District W L Off Def W L Off Def Defeated To Play
Trezevant AA 16 8 0 277 21 9 1 343 50 ,Frayser,Westwood,Fairley,Douglass,Craigmont,Sheffield,Manassas,Raleigh Egypt
Craigmont AA 16 7 1 249 54 7 3 283 115 ,Douglass,Raleigh Egypt,Westwood,Fairley,Frayser,Sheffield,Manassas
Manassas AA 16 6 2 237 136 6 4 265 193 ,Raleigh Egypt,Sheffield,Frayser,Westwood,Fairley,Douglass
Fairley AA 16 3 5 128 191 4 6 156 260 ,Douglass,Raleigh Egypt,Westwood
Frayser AA 16 3 5 93 235 4 6 119 290 ,Raleigh Egypt,Westwood,Fairley
Douglass AA 16 3 5 127 245 3 7 157 333 ,Frayser,Sheffield,Raleigh Egypt
Sheffield AA 16 3 5 113 141 3 7 125 178 ,Westwood,Fairley,Frayser
Westwood AA 16 2 6 98 205 3 7 120 261 ,Raleigh Egypt,Douglass
Raleigh Egypt AA 16 1 7 84 178 1 9 92 305 ,Sheffield